האם יש הבדל בתמותה של מטופלים שטופלו ע"י רופאים מבוגרים בהשוואה לאלו שטופלו ע"י רופאים צעירים?

 

מאושפזים שטופלו על ידי רופאים מבוגרים היו עם תמותה גבוהה יותר תוך 30 ימים, בהשוואה למטופלים שטופלו על ידי רופאים צעירים יותר, כך עולה ממחקר חדש שפורסם במאי ב-BMJ.

הסיכון המוגבר, לא התייחס לרופאים מבוגרים שטיפלו במספר רב של מטופלים. המחברים של המחקר גם מצאו ששיעור האשפוזים החוזרים תוך 30 ימים לא הושפע מגיל הרופאים, אך העלויות עבור הטיפול למטופל היו מעט יותר גבוהות בקרב רופאים מבוגרים. 

הממצאים טוענים שבאותו בית החולים, מטופלים שיקבלו טיפול מרופאים בני 40 ומטה עם סיכוי של 0.85 לתמותה, כלומר בעלי סבירות נמוכה יותר ב-11% לתמותה, בהשוואה למטופלים שקיבלו טיפול מרופאים בני 60 ומעלה.

הבדל זה בתמותה ניתן להשוואה עם האפקט של הסטטינים במניעה ראשונית של תמותה קרדיווסקולרית או  עם ההשפעה של תרופות ממשפחת הבטא בלוקרים על תמותה בקרב מטופלים עם אוטם לבבי, דבר המצביע על כך שההבדל שנצפה בתמותה איננו רק משמעותי מבחינה סטטיסטית אלא גם בעל משמעות קלינית.

הבדלים באיכות החיים בין רופאים צעירים לרופאים מבוגרים הינו תחום שלא נחקר בצורה מספקת והמידע בתחום הינו דל. למרות שהכישורים הקליניים והידע שמצטבר על ידי רופאים מנוסים יכול להוביל לשיפור באיכות הטיפול התרופתי, הידע הרפואי, הטכנולוגיה והגיידליינים הקליניים משתנים לאורך השנים ולא תמיד הרופאים מתעדכנים. לכן, קיים צורך בלתי נמנע להעריך את הדרישות לחינוך מתמשך ומתמיד של הרופאים ולפתח התערבויות על מנת לשפרו.

מאפייני המטופלים היו ניתנים להשוואה בין קבוצות הגילאים השונות של הרופאים, הגיל הממוצע עמד על 80.5, 60% היו נשים, ו-83% היו לבנים. שיעור התמותה תוך 30 יום עמד על 11.1%. לאחר תקנון למאפייני מטופל ומאפייני רופא, שיעורי התמותה לפי קטגוריות הגילאים עמדו על: 10.8% לרופאים צעירים מתחת לגיל 40, 11.1% לרופאים בגילאי 40-49, 11.3% לרופאים בגילאי 50-59 ו-12.1% למטופלים בגילאי 60 ומעלה.

לסיכום, באותו בית החולים, מטופלים שטופלו על ידי רופאים מבוגרים יותר היו עם שיעור תמותה גבוה יותר בהשוואה למטופלים שקיבלו טיפול על ידי רופאים צעירים יותר, ללא התייחסות לרופאים שטיפלו במספר רב של מטופלים.

BMJ2017; 357doi: https://doi.org/10.1136/bmj.j1797(Published 16 May 2017)Cite this as: BMJ 2017;357:j1797

למקור - לחץ כאן

סיכמה: ד"ר יעל צנציפר שטרייכמן