מחלות חניכיים מקושרות לעלייה בסיכון למספר סוגי סרטנים

 

בדיקות חניכיים שגרתיות הן בעלות תפקיד משמעותי הרבה יותר מסתם שמירה על חיוך יפה. מחקר קוהורט גדול שנערך מראה שנשים פוסט מנופאזליות עם היסטוריה של מחלות חניכיים, כולל נשים שמעולם לא עישנו, מצויות בסיכון מוגבר לפתח סרטן, כולל סוגים ספציפיים של סרטן: ריאות, שד, וושט, כיס המרה  וסרטן עור מסוג מלנומה.

מדובר פה למעשה במחקר הראשון שדיווח על קשר בין מחלות חניכיים לסיכון להתפתחות של סרטן בכיס המרה בגברים או נשים. החוקרים מציינים שהתוצאות של המחקר מתווספות למאגר הולך וגודל של ראיות ממחקרים קטנים שמראים את הקשר בין מחלות חניכיים לעלייה בסיכון הכולל להתפתחות של סוגי סרטנים שונים.

היגיינת פה אופטימלית הינה חשובה למניעת אובדן שיניים, אך יש לה גם השלכות חשובות המקושרות למניעה של מחלות סיסטמיות, כולל סרטן.

מחלות חניכיים הן נמנעות וניתן לטפל בהן ברוב המקרים. חשוב שרופאים ימליצו לכל המטופלים שלהם לשמור על היגיינת פה טובה. גם גברים צעירים ונשים צעירות יכולים למצוא את ממצאי המחקר הללו כרלוונטיים אליהם.

המרכז למניעה ולבקרה של מחלות (CDC- centers for disease control and prevention) מעריך של-47% מהמבוגרים בני 30 ומעלה בארה"ב יש סוג של מחלת חניכיים כלשהי בדרגת חומרה קלה עד חמורה. ובגיל 65 ומעלה, ל-70% מהמבוגרים יש מחלת חניכיים בינונית- קשה.

המחקר כלל בתוכו 66,00 נשים פוסט מנופאזליות בארה"ב שנרשמנו ל-Women's Health Initiative Observational study (WHI-OS). במהלך משך מעקב של 8.32 שנים, צוות המחקר זיהה 7,149 מקרי סרטן ומצא שמחלת חניכיים הייתה מקושרת עם עלייה של 14% בסיכון לסרטן. וה-HR המתוקנן עמד על 1.14.

במחקר הנוכחי, החוקרים בחנו מידע על מחלות חניכיים ב-65,869 נשים בגילאי 54-86 ב-40 מרכזים בארה"ב. הגיל הממוצע של הנשים עמד על 68. רוב הנשים לא היו ממוצא היספני והיו עם חינוך של תיכון.

על המשתתפים ענו על השאלה "האם רופא השיניים שלך אי פעם אמר לך שיש לך מחלת חניכיים (כן/לא) בין השנים 1999-2003 במסגרת שאלון המחקר WHI-OS. התוצא של הסרטן תועד בספטמבר 2013 עם משך זמן מעקב ממוצע של 15 שנים.

נשים שדיווחו על היסטוריה של מחלת חניכיים, בסבירות גבוהה יותר דיווחו גם על היסטוריה של עישון, חשיפה פאסיבית לעישון, שימוש באלכוהול, שימוש בטיפול הורמונלי חליפי (strogen& progestin) ואבחנה של סרטן. לא נמצאו הבדלים משמעותיים מבחינת ה-BMI, מידת הפעילות הגופנית או היסטוריה של מחלת הסוכרת בין נשים עם מחלת חניכיים לבין נשים ללא מחלת חניכיים.

Cancer Epidemiol Biomark Prev. Published online August 1, 2017

למקור - לחץ כאן

סיכמה: ד"ר יעל צנציפר שטרייכמן