מתווה קנאביס רפואי

  

ארגון הרוקחות מברך את רפורמת הקנאביס שיוצאת בימים אלה לדרך.

 

לפני כשמונה שנים החלה הוועדה המקצועית של ארגון הרוקחות לטפל בנושא הקנאביס הרפואי , כאשר ראתה בו טיפול חשוב בשלל הטיפולים הניתנים לחולים בהתוויות שונות אשר יש למסד מחד (זאת חרף אי היותו רשום לתרופה) ומאידך בעיתיות בכך שאיננו נמכר דרך בתי מרקחת שם נוטל החולה את שלל תרופותיו ולא דרך בעל מקצוע רפואי כמו רוקח שיכול לייעץ לחולה על מכלול הטיפול התרופתי.

 

בנוסף התעקשנו להבין כיצד טיפול לגיטימי שכזה איננו מפוקח בדרישות לסטנדרטיזציה באיכות (תכולת חומרים פעילים מחד ומניעת חומרים מזיקים וזיהומים בקטריאלים שיש בצומח מאידך).

 

לכן החלה הועדה בפעילות מול משרד הבריאות, אנשי מקצוע בתחום וכנסת ישראל בשביל לפעול ולשנות את דרך ההתנהלות בכל הנוגע לקנאביס הרפואי.

 

לשמחתנו סגר שר הבריאות דאז (וגם כיום) ליצמן והנהלת המשרד הרימו את הכפפה ורפורמת הקנאביס יצאה לדרך.

 

הרפורמה כוללת טדרטיזציה של שרשרת אספקת הקנאביס – החל מ

  • רישיונות גידול לפי GAP (Good Agriculture Practice)
  • ייצור תוצרי הקנאביס (צמח גרוס, שמן קנאביס ובהמשך פורמולציות נוספות) תחת הגדות תכולת החומרים הפעילים (THC ו- CBD) מוגדרות ונקבעות בבדיקות מעבדה כמו גם בדיקות מירוביולוגיה כדי לוודא שאין בתוצר הצמחי עובשים וזיהומים אחרים שיכולים להיות בתוצרי חקלאות.
  • הפצת תוצרי הקנאביס תחת כללי GDP
  • וניפוקם לחולים בבתי מרקחת

החלק החשוב מבחינת הארגון הוא הכללת ניפוק וייעוץ בגין קנאביס בבתי מרקחת בידי רוקח. חולים המקבלים קנאביס רפואי סובלים עפ"י רב ממצבים רפואיים מורכבים וברובם לוקחים תרופות נוספות. לקנאביס פוטנציאל אינטראקציות עם לא מעט תרופות וכעת בניפוק בבית מרקחת יוכל רוקח לראות את התמונה הכללית של טיפולי החולה ולייעץ לו בהתאם. גם ברמת החולה יש בזה הקלה כך שיוכל לקבל את כל הטיפולים שלו במקום אחד.

 

ארגון הרוקחות בישראל ימשיך ויתמוך ברפורמה וכבר הפיץ חוברת המכילה פירוט של אינטראקציות בין תרופתיות של הקנאביס וישמש כמקור ידע ותשובות לרוקחים בכל הקשור בכך ובמתן קנאביס בכלל.

 

הרפורמה יוצאת לדרך והיא עושה את צעדיה הראשונים. שינוי משמעותי כזה עשוי להיתקל בבעיות מסוימות בתחילת הדרך והארגון יסייע ככל הנדרש להצלחת המהלך כדי להגיע למטרה הנדרשת של מתן קנאביס רפואי בכל צורות המתן וממקורות רבים ומגוונים בכל בתי המרקחת.