קנבינואידים מבוססי ראיות: פרקינסון

 

 

ד"ר מוחמד אבו קאעוד

 

מחלת הפרקינסון היא אחת המחלות הנוירולוגיות הנפוצות ביותר, המשפיעה על 1% מאוכלוסיית האנשים מעל גיל 60, אך ידוע על early onset Parkinson כמתפתח מתחת לגיל 50. המחלה גורמת לנכות פרוגרסיבית, הטיפול בה יכול להאט את ההתדרדרות אך לא לעצור אותו לחלוטין. הסיבה למחלה אינה ידועה אך ההנחה היא שמדובר בשילוב של גורמים גנטיים וסביבתיים הגורמים לניוון נוירונים באזורים רגישים במוח. כיום מספר חלבונים פגומים קושרו למחלת הפרקינסון, ביניהם האלפא סינוקלאין שידוע ביכולתו להצטבר בתאים כגופי lewy ולגרום למוות תאי1. בהתחלה המחלה יכולה להתבטא כסימפטום בודד כמו עצירות, ובהמשך המחלה מתפתחתים שלל סימפטומים הכוללים האטה מוטורית, רעד, הפרעות שינה, קשיון שרירי, חולשה וחשיבה איטית.

טיפול מקובל כולל שימוש ב-Levodopa/Carbidopa, Monoamine oxidase (MAO)–B inhibitors, אגוניסטים לדופמין, חומרים אנטי כולינרגיים 2.

הרי עישון קנאביס ידוע ביכולתו לגרום לאופריה המתווכחת על ידי שחרור דופמין במוח. האם המערכת האנדוקנבינואידת תגביר את הפרשת הדופמין גם באיזור ה-basal ganglia האיזור שנפגע בפרקינסון? בנוסף, קנאבינואידים מאופיינים בפעילות מגנה על נוירונים ובעלי פעילות אנטי דלקטית ותכונות אלה נראים מבטיחים בעיכוב תהליך המחלה3. במאמר זה נסכם את המחקרים הבולטים המתארים את הקשר בין קנאביס ופרקינסון.

 

 

פרקינסון וקנאביס

רצפטורים אנדוקנבינואידים נמצאים בשפע באיזור ה- ,basal gangliaבמוח. עובדה המרמזת על כך שיש להם תפקיד בתפקוד המוטורי בגוף. אולם ב-basal ganglia רצפטורי CB1 (רצפטור קנאבינואידי) מגבירים את זרם ה-GABA וכך גורמים דווקא לאינהיבציה מוטורית. על פניו ממצא זה נוגד את יעדי הטיפול בפרקינסון. למרות זאת, עדויות מראים שניתן לנצל זאת לשליטה בתנועות בלתי רצוניות כתוצאה מטיפול ב-Levodopa (dyskinesia) ללא החמרה במצב הפרקינסון.

שני מחקרים בדקו את השפעת הקנאביס על dyskinesia הנגרם כתוצאה משימוש ב- .Levodopa אחד מהם, מחקר קליני מבוקר מסוג crossover נערך על 7 נחקרים עם THC סינטטי (Nabilone). במסגרתו נצפה שיפור משמעותי בחומרת ה- dyskinesiaלפי סולם ה- Rush. שני נחקרים דיווחו על שיפור ב- dystonia(הפרעה נוירולוגית-תנועתית המתבטאת בכיווץ שריריםחזק, קבוע ולא רצוני)4.

אולם במחקר קליני קטן נוסף שבו נעשה שימוש בשילוב של THC:CBD על 17 נחקרים, לא נצפה שיפור בחומרת ה- dyskinesia. כאן, האוטקם נמדד לפי סולם אחר בשם Unified Parkinson’s disease rating וסולם נוסף בו נמדדה חומרת הסימפטומים בשם Parkinson Disease Questionnaire 5 .

שני מחקרים בדקו את השפעת השימוש בקנאביס לטיפול בסימפטומים מוטוריים של מחלת הפרקינסון. במחקר שנמשך שישה שבועות על 21 נחקרים שבו ניתן CBD, לא נמצא שינוי בסולם המוטורי למרות שיפור באיכות החיים לפי מדד ה-PDQ-39 וברווחה הרגשית של נחקרים שטופלו עם תרופת הניסוי 6.

מחקר שנערך בישראל על 22 מטופלים בדק את השפעת עישון קנאביס על סימפטומים מוטוריים מצא שיפור בסימפטומים לאחר 30 דקות מעישון הקנאביס. כמו כן, היה שיפור באיכות השינה ובעצמת הכאב7.

 

בטיחות

תופעות לוואי שדווחו במקרים כללו סחרחורת, הזיות, ישנוניות, תת לחץ דם אך לא הייתה פגיעה בתפקוד הקוגניטיבי.

יכולתו של קנאביס מצד אחד להפריש דופמין במוח ומצד שני לדכא אותו כתלות באיזור ממחיש את מורכבות המערכת. אולם קיימים ממצאים סותרים לגבי שימוש בקנאביס כטיפול בסימפטומים מוטורים של המחלה. אך מתוך כלל המחקרים ניתן להסיק כי קנאביס מאפשר שליטה על תופעות לוואי מ-levodopa הכוללים dyskinesia ופסיכוזות8. תופעות לוואי אלה לא זניחות וחוסר שליטה בהם עלול להגביל משמעותית את המטופל הן מבחינה מוטורית והן מבחינה סוציאלית. בנוסף, המחקרים הראו שקנאביס הצליח לשפר את איכות חיי המטופלים, שיפר שינה ושליטה בכאב בחולים אלו.

 

 

 

Reference:

  1. Marques OOuteiro TF. Alpha-synuclein: from secretion to dysfunction and death. Cell Death Dis. 19, 3:e350 (2012).
  2. Parkinson Disease: Practice Essentials, Background, Anatomy. Available at: http://emedicine.medscape.com/article/1831191-overview?pa=lWePhaEiidAYOZCzduNMc2uoO6Twd3Wpjvf1zRr8m3yXRekdq%2Bn0KnOpD1MuEyBblgGkKoEDmsgzB3h2leYCWrOwhd8Mdk7tVO%2FdkscsGC4%3D.
  3. Garcia-Arencibia, M., Garcia, C., and Fernandez-Ruiz, J. Cannabinoids and Parkinson’s disease. CNS & Neurological Disorders Drug Targets, 8, 432-9 (2009).
  4. Sieradzan, K. A. et al. Cannabinoids reduce levodopa-induced dyskinesia in Parkinson’s disease: a pilot study. Neurology 57, 2108–11.
  5. Carroll, C. B. et al. Cannabis for dyskinesia in Parkinson disease: a randomized double-blind crossover study. Neurology 63, 1245–50
  6. Chagas, M. H. N. et al. Effects of cannabidiol in the treatment of patients with Parkinson’s disease: an exploratory double-blind trial. J. Psychopharmacol. 28, 1088–98
  7. Lotan, I., Treves, T.A., Roditi, Y., and Djaldetti, R. Cannabis (medical Cannabis) treatment for motor and non-motor symptoms of Parkinson disease: an open-label observational study. Clinical Neuropharmacology 37, 41-4 (2014).
  8. Stampanoni M , Sancesario A , Morace R , Centonze D , and Iezzi E. Cannabinoids in Parkinson's Disease. Cannabis Cannabinoid Res., 2, 21–29 (2017).