תרסיסי אף מבוססי סטרואידים בנזלת אלרגית Allergic rhinitis בילדים

 

הטיפול בנזלת אלרגית הן במבוגרים והן בילדים כולל בין היתר, תכשירי אנטיהיסטמין פומיים או מקומיים לאף, ותכשירי סטרואידים מקומיים בצורת תרסיס לאף ותכשירים להפגת גודש פומיים או מקומיים.

הטיפול בסטרואידים לטווח ארוך בילדים מהוה אתגר לרופא המטפל, כי חלק מהתכשירים הללו מכיל סטרואידים שהספיגה הסיסטמית שלהם לא מבוטלת, והשימוש לטווח ארוך יכול להיות כרוך בהשלכות בריאותיות לא מבוטלות (בעיקר אך לא רק: עיכוב בקצב הגדילה בילדים, דיכוי המערכת החיסונית, עיכוב בריפוי פצעים, דימום באף וניקוב במחיצת האף).

בנוסף, חלק מהתכשירים האלה מאושר לילדים החל מגיל מסוים, על-כן, חשוב להכיר את ההבדלים ברישום התכשירים, הוראות וכללים לשימוש בטוח ויעיל.

ילדים מגיל שנתיים: בארץ מאושרים שני תכשירים. Fluticasone Furoate   Avamys®ו ה Steronase Aqua® Triamcinolone עם עדיפות ל Avamys® שהספיגה הסיסטמית שלו פחות מ 1% ,ולגבי ה Steronase® הספיגה נמוכה אך בשום מקור לא מצוין ערך.

ילדים מגיל 4 שנים: Fluticasone Propionate ( Allegro®/Flixonase®) מאושר בגילאים אלו. הספיגה הסיסטמית מינימאלית- פחות מ 1%.

ילדים מגיל 6 שנים:  התכשיר Nasocort® שמכיל Budesonide עם ספיגה סיסטמית של כ 33%על-פי נתונים היצרן עצמו. שימוש בתכשיר זה בגילאים צעירים יותר לטווח ארוך יכול להיות כרוך בהשלכות בריאותיות משמעותיות.

 ילדים מתחת לגיל שנתיים: ההמלצה היא לתכשירים שאינם מכילים סטרואידים, אלא חומרים אנטיהיסטמיניים מקומיים (כיום, אין לנו בארץ) ודור שני בסירופים (Cetrizine-Histazine® או Loratadine/Loratrim®/Lorastin® או Desloratadine®/Aerius®). אם התסמינים לא חלפו ניתן לשקול טיפול בתרסיסי אף מבוססי סטרואידים וההעדפה היא ל Fluticasone Furoate-Avamys® כי הספיגה הסיסטמית שלו מינימאלית –בצירוף 29ג' פרטני (OFF-LABEL).

סיכום ריניטיס אלרגית:  מגיל שנתיים בעצם עומדים לרשות הרופאים תכשירים מאושרים בהתאם לגיל. בגדול, החלוקה לפי גילאים נראית הגיונית רפואית לאור נתונים הספיגה הסיסטמית של הסטרואידים בתכשירים.אם הטיפול ב Avamys או בSteronase Aqua  נחוץ בילדים מתחת לגיל שנתיים (לאחר מיצוי שאר האפשרויות), צריך לצרף 29ג' פרטני חתום כחוק.

בנוסף, במטרה לצמצם תופעות לוואי קצרות וארוכות טווח, חשוב מאוד להיצמד למינונים המומלצים בהתאם לגילאים ולזכור שהטיפול מתחיל במינון המקסימאלי המומלץ בהתאם לגיל עד להשגת שליטה בתסמינים. אחרי השגת השליטה לשאוף להורדת מינון מדי שבוע עד המינון הנמוך היעיל.

טיפים לשימוש:

לשיפור היעילות: אם האף סתום, מוטב לנקות את האף עם תרסיס מי מלח או לחלופין לעשות אריגציה עם מזרק סליין בטכניקה מתאימה לפני השימוש בתרסיס הסטרואיד, או במקרה והרופא רשם תרסיס אף מפיג גודש, לרסס לפני התרסיס המבוסס סטרואידים.

להפחתת תופעות לוואי: לנער בהתאם להוראות ולרסס בכיוון הנגדי של המחיצות (לא בכיוון של המחיצות כדי לא לגרום לחירור המחיצה).

מינונים מרביים מומלצים לפי היצרנים:

תרופה

חומר פעיל

מינון בלחיצה

מינונים בהתאם לגילאים

AVAMYS®

Fluticasone Furoate

27.5mcg

2-12: רוב הילדים

2 לחיצות לכל נחיר פעם אחת ליממה.

גיל 12 ומעלה:

2 לחיצות לכל נחיר פעם אחת ליממה.

STERONASE AQUA®

Triamcinolone Acetonide

55mcg

גיל 2-6: לחיצה אחת לכל נחיר פעם אחת ביממה

גיל 6-12: לחיצה אחת לכל נחיר פעם אחת ביממה. מקסימום: 2 לחיצות לכל נחיר פעם אחת ליממה.

גיל 12 ומעלה:

מקסימום: 2 לחיצות לכל נחיר פעם אחת ליממה.

FLIXONASE®

ALLEGRO®

Fluticasone Propionate

50mcg

4-12: לחיצה לכל נחיר פעם אחת ליממה. (עדיף בבוקר)

מקסימום: 2 לחיצות לכל נחיר פעם אחת ליממה.

לפי היצרן, לא לרשום יותר מחודש אחד בילדים.

גיל 12 ומעלה:

2 לחיצות לכל נחיר פעם ביממה. עדיף בבוקר.

מקסימום: 2 לחיצות לכל נחיר פעמיים ביממה.

NASOCORT AQUA 64®

Budesonide

64mcg

ילדים מגיל 6 ומעלה ומבוגרים:

2 לחיצות לכל נחיר פעם אחת בבוקר.

לחלופין: לחיצה אחת לכל נחיר בוקר וערב.

           

מקורות:

  1. 1.Pharmacotherapy of allergic rhinitis. UpToDate: Literature review current through: Dec 2015. | This topic last updated: Oct 28, 2015.
  2. 2.Micromidex- מאגר מידע תרופתי
  3. 3.Lexi-Comp- מאגר מידע תרופתי
  4. 4.העלונים לרופא המאושרים במשרד הבריאות

בברכה,

עלא ערטול 

רוקח קליני מחוז צפון, מחלקת רוקחות, מנהלת גליל |שירותי בריאות כללית

משרד: 04-9527521 אינטרפקס: 073-2581094  פלא':  050-6264537   דוא"ל: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.