מי אנחנו

רוקחים ורוקחות יקרים,

רוקחות פגיה ויילודים (להלן: רוקחות פגיה) הינה התמחות רוקחית בעלת מאפיינים ייחודיים, שאינה נלמדת במסגרת תואר ראשון ברוקחות או תארים מתקדמים, אולם יש בה צורך רב בכל בתי החולים שבהם פועלות פגיות. בין היתר, נדרשים רוקחי הפגיה להכיר מצבים רפואיים טיפוסיים ברפואת ילדים ומצבים ספציפיים ליילודים ופגים, פרמקוקינטיקה ייחודית לפגים ויילודים, סיכונים ייחודיים, נושאים נבחרים בתזונת פגים (הזנה אנטרלית ותוך-ורידית), מאגרי מידע רלוונטיים וכמובן באילו תרופות מותר ואסור להשתמש באוכלוסיה שברירית זו. מכיוון שהמידע התרופתי הקיים באוכלוסיית הפגים והיילודים הוא המוגבל ביותר (ולעיתים אפסי) בהשוואה לשאר אוכלוסיות המטופלים, עבודת רוקחי הפגיה מלווה בחששות ואי-ודאות תמידיים.

מאז ומתמיד ההכשרה בתחום רוקחות הפגיה הייתה מבוססת על הכשרה מקומית על ידי רוקחים ותיקים בתחום ולעיתים על ידי למידה עצמית בלבד, ללא גוף מנחה מקצועי וללא הסדרה, אחידות ושימור של הידע והמיומנות הנדרשים לתפקיד זה. מציאות זו מקשה על יצירת סטנדרטים אחידים, התמקצעות ולמידה לטווח ארוך.

מתוך היכרותנו עם עבודת רוקח הפגיה והצורך בהכוונה, הסדרה והנחיה מקצועית של הרוקחים העוסקים בתחום, החלטנו להקים גוף מקצועי שייקרא 'פורום רוקחי הפגיות בישראל' ויתפקד כפורום עצמאי תחת ארגון הרוקחות בישראל, במטרה לקדם את רוקחי הפגיות בישראל מבחינה מקצועית.

מטרות הפורום מפורטות להלן:

  1. ביסוס רוקחות הפגיה כהתמחות רוקחית בישראל לרוקחים ורוקחים קליניים.
  2. מתן ייעוץ ותמיכה לרוקחים, אחיות ורופאים בנושא טיפול תרופתי בפגים ויילודים.
  3. כתיבה ופרסום של ניירות עמדה רלוונטיים בדגש רוקחי (שימוש נכון בתרופות, מידע פרמקולוגי, טיפולים תרופתיים חדשים ועוד).
  4. שיתוף פעולה עם חברי האיגוד הנאונטולוגי של ההסתדרות הרפואית בישראל (הר"י): השתתפות בכתיבת ניירות עמדה של האיגוד, נהלים/הנחיות קליניות, מחקרים, כנסים.
  5. סיוע בהדרכה קלינית של רוקחים במסגרות אקדמיות שונות ורוטציות קליניות במהלך לימודי PharmD.
  6. ארגון כנסים ייעודיים לחברי הפורום.
  7. הובלת מחקרים בתחום רוקחות הפגיה.
  8. נוכחות בכנסים נאונטולוגיים ופדיאטריים בארץ ובעולם (jENS, ESDPPP ועוד).
  9. יצירת קשרים ושיתופי פעולה עם גופים מקבילים בעולם (NPPG, ESPR’s Pharmacology Section, ANMF).

אנו מודים להנהלת ארגון הרוקחות בישראל על תמיכתם וסיועם בהוצאת היוזמה לפועל, ומקווים שהיא תתקבל בברכה בקרב רוקחי הפגיות ורוקחי הילדים. אנו מקווים גם לשיתוף פעולה רחב ופורה ומזמינים כל אחד ואחת לפנות אלינו בכל שאלה ובקשה. כל רוקח/ת שמעוניין/ת לסייע באופן פעיל להצלחת הפורום מוזמן/ת לפנות אלינו בדואר אלקטרוני.

להצטרפות לרשימת התפוצה ליחצו כאן

בכבוד רב,

ד"ר אלכס ליטוין,
המרכז הרפואי "הדסה"
מייל ליצירת קשר:
alexlitvin8@gmail.com

מגר' דותן שניו,
המרכז הרפואי "קפלן"
מייל ליצירת קשר:
dotan.shaniv@mail.huji.ac.il